hit.ua -->

Техніки вишивання сорочок

Дата публикации: Окт 3rd, 2013, категория: Культура.

З того часу, як у вишивку було введено лляні, бавовняні та вовняні нитки, виникли нові засоби нанесення орнаментів на одяг. Вони були односторонні та двосторонні. Двосторонні стібки виглядають більш декоративними. Односторонні шви: перебір, гладь, шпатівка, соснівка, стебелевий шов, позад голки, мережка.

Техніка пребір – це нанесення стібків позмінно з лицевої і виворотьної сторони між двома нитками по одній лінії. На голку потрібно було набирати рівну кількість ниток основи та пропускати під голкою. Техніка перебір має ще й інші назви: перебирання, набирування, натягання, прошивання, проснування, насипочка, поперед голки.

Нанесення безперервної лінії виходить завдяки шву позад голки. Спочатку робиться поверхневий стібок, а потім голку продівають знизу на ту ж саму кількість ниток, яку має лицевий стібок та виводять голку на лице тканини, знову наносять поверхневий стібок і проколюють тканину в місці, в якому скінчився попередній стібок. В Києві і Чернігові ця техніка називалась вистіб, в Запоріжжі – строчка, на Закарпатті – стебнівка проста. Штапівка – різновид цієї техніки.

Гладь, яка відома на Україні, має два типи: пряма і скісна. Це теж двосторонній шов, яким можуть бути заповнені великі площини. Ця техніка також називається лиштва на Полтавщині, Чернігівщині та Київщині і кладення – на Львівщині. Зазвичай гладдю вишивались кінці рукавів та подол сорочки.

Стеблевий шов широко використовувався в XVII–XVIII століттях. Він виконувався таким чином: стібок наноситься на лицеву сторону, потім справа наліво з виворотньої сторони набирається якась кількість ниток та голку виводять на лице посередині першого стібка. Таким швом зазвичай обводили окремі елементи орнаменту.

До двосторонніх швів належать: вирізування, виколювання, рубцювання, мереження, обметування.

Техніка виколювання – це коли за допомогою дерев′яної палички проколюється дірка і потім навколо цієї дірки тканина обшивалась нитками, роблячи форму кола, квадрата або ромба. Вирізування полягає у густому обкиданні ниток основи та піткання, надаючи форму квадратів різної величини, в яких потім вирізаються квадратні отвори, вони в свою чергу заповнювались двобічним настилом або хрестиком.

Також були популярними такі техніки: змережування, низинка, занизування, поверхниця, двобічна штапівка, зерновий вивід і багато інших.

Українська вишиванка – багатогранний елемент українського народного мистецтва, який має безліч форм і береже творчість поколінь.

 

 
-->
Войти
23 запросов, время генерации 0,539