hit.ua -->

Уряд Тимошенко не залишив гривні жодних шансів

Дата публикации: Сен 24th, 2009, категория: Экономика.

Ресурсів для виконання популістських обіцянок уряду Юлії Тимошенко та утримання курсу гривні в економіки вже немає.
З допомогою аукціонів з продажу дешевої валюти Нацбанку вдалося призупинити обвал гривні. Але курс долара стабільним назвати неможна. І причина не тільки у виборах президента України з властивими для них стрибками курсів валют.
На минулих виборах президента у 2004 році курс американської валюти так само підскочив з 5 до 8 гривень, а в Донецьку, з його традиційно великим чорним налом, за долар давали всі 10 гривень. Арсенію Яценюку, що тоді виконував обовязки голови Нацбанку, вдалося не допустити обвалу гривні і стабілізувати курс. Нинішньому голові НБУ Володимиру Стельмаху також у рік виборів президента довелося девальвувати курс до 8,5 гривень на готівковому ринку. Але повернути курс до попередніх позначок і утримати гривню від подальшого обвалу йому наврядчи вдасться.
Хто відповідає за валюту
Основу стабільності курсу нацвалюти ми за звичкою шукаємо в діях регулятора — Національного банку України, що справді відповідає за це. Але основи стабильної гривні перебувають не в руках Стельмаха, а в українських промисловців. А значить — в компетенції відповідального за стан економіки уряду.
Якби наша країна експортувала більше товарів, аніж возила б, то валюти поступало б більше, ніж витрачалося на придбання імпорту. І тим більше у Нацбанку було б можливостей для підтримання стабільного курсу гривні відносно твердих валют. Адже валюта — такий же товар, як і все решта. Якщо його в країні багато і попит на нього задоволений, ціна на цей товар падає.
Але в Україні доларів катастрофічно не вистачає. А попит на них зростає, особливо зараз, під час виборів, коли банки і населення традиційно віддають перевагу стабільним валютам.
У 2004 році українська економіка працювала так, що зовнішньоторговельне сальдо України було плюсовим. Експорт товарів випереджав імпорт на 3676,3 млн. доларів. Зараз НБУ доводиться утримувати гривню від обвалу у набагато більш складних умовах. Станом на 1 серпня 2009-го року дефіцит торговельного балансу України складав приблизно 2 млрд. доларів. І діє Володимир Стельмах значно повільніше, ніж Арсеній Яценюк у 2004 році, коли НБУ блискавично реагував на зміни ситуації на валютному ринку.
Тимошенко слухає поради імпортерів
Можливо уряд, правительство зробив все від нього залежне для підтримки вітчизняних товаровиробників? Згадаймо, як все починалося. За уряду Тимошенко Україна відчинила двері імпорту. А український великий бізнес думав, як встояти перед нашестям імпортних товарів, аніж переймався, як збільшувати власну присутність на зовнішніх ринках. А також розмірковував, наскільки реальні погрози премєра щодо реприватизації.
Що, прийшовши до влади, зробила Тимошенко? Вона створила при Кабміні Раду імпортерів. Подумайте: не експортерів, а імпортерів, тобто тих, хто перевозить товари, вироблені за кордоном. Купуючи імпорт, ми оплачуємо зарплату закордонних інженерів та робітників, а не власних. Саме цьому сприяв уряд на чолі з Юлією Володимирівною. Випуск грошей для уряду
Інша причина, через яку гривня швидко здає позиції — не контрольований друкк грошей.
Уряд взяв під контроль кнопку друкарського верстату, відтіснивши від неї НБУ. За кордоном за таке премєр був змушений подати у відставку, але в Україні Кабмін лише посилює тиск на Нацбанк. В законі про бюджет на 2009 рік Тимошенко вписала норму, яка зобовязує НБУ фінансувати видатки Кабміну незалежно, чи є в нього на це кошти.
Крім того, уряд готує нові зміни — про примусовий викуп облігацій внутрішніх держзапозичень — за якими НБУ буде змушений друкувати стільки грошей, скільки знадобиться Тимошенко. Уряд викручує руки Нацбанку і змушує його друкувати все більше гривень у ситуації, коли Україна — лідер в СНД за падінням ВВП. З початку 2009 року спад виробництва склав понад 30%. Ми також є лідерами в СНД і за темпами інфляції.
Тепер уряду не доведеться їхати в Брюссель по кредит. Не потрібно доволятися із Всесвітнім банком. Не потрібн опроводити реформи, аби отримати гроші МВФ. Не потрібно навіть дружити із росіянами. Тимошенко вирішила, що для цього простіше отримати ключі від друкарського верстату НБУ.
Можливо, проштовхуючи у Раді згадані зміни до державного бюджету на 2009 рік, БЮТ і Партія регіонів будуть такі ж одностайні, як і під час голосування за виділення Національним банком 9,8 млрд. гривень для Евро- 2012. Якщо ці документи набудуть чинності, курс гривня/долар стане, скоріш за все, двозначним.
Що буде, якщо…
В умовах валютної лихоманки потрібна Кабінету міністрів нова порція свіжонадрукованих гривень через банки і бюджет рано чи пізно потрапить до обмінних пунктів і ще більше обвалить курс українських грошей.
Далі буде набагато гірше. Для утримання курсу гривні Національний банк буде вимушений викинути на ринок нову порцію валюти зі своїх резервів. За підрахунками спеціалістів, всього за тиждень весь золотовалютний запас країни можуть роздерибанити між своїми банками. Україна стане злиденною, а наближені до імператриці Юлі банкіри і вона сама — ще багатшими.

 
-->
Войти
23 запросов, время генерации 1,589