Ви запитували на гарячій лінії: чи відображається сума страхового відшкодування в річній декларації?

Однією з ефективних форм роботи податківців вже давно стали сеанси телефонного звязку гаряча лінія, які вони проводять з платниками податків. Адже платники мають можливість отримати відповідь одразу після того, як задають запитання. Сьогодні ми пропонуємо відповідь на запитання з сеансу телефонного звязку, проведеного нещодавно в.о. начальника відділу оподаткування фізичних осіб ДПА в області Миколою Гуньком, щодо декларування доходів фізичних осіб.
Застрахований автомобіль фізичної особи після аварії визнано непридатним для використання. За договором страхування страхова компанія виплатила страхове відшкодування, яке фізична особа витратила в цьому ж році на придбання нового автомобіля. Чи відображається сума страхового відшкодування в річній декларації?
Оподаткування операцій із заміщення втраченої власності визначено ст.15 Закону України Про податок з доходів фізичних осіб. Згідно з п.15.1 ст.15 якщо платник податку втрачає належний йому на правах власності застрахований обєкт майна внаслідок його викрадення, зруйнування чи визнання непридатним для використання за наявності обставин непереборної сили, чи внаслідок його змушеної заміни з інших підстав, то такий платник податку при отриманні суми страхового відшкодування зобовязаний витратити її на відновлення такого майна чи придбання нового майна, аналогічного втраченому, на його заміну.
При цьому, для рухомого майна така заміна (відновлення) має бути здійсненою до кінця календарного року, наступного за роком, у якому відбулася така страхова подія.
Якщо платник податку, який отримав страхове відшкодування, не здійснює таку заміну (відновлення) протягом зазначених строків, то невикористана відповідно до п.15.1 цієї статті сума такого страхового відшкодування включається до складу відповідного річного оподатковуваного доходу такого платника податку (п.15.2 ст.15 Закону України Про податок з доходів фізичних осіб).