Від чого залежить курс долара в Україні

Результати роботи фінансового ринку за 15-19 грудня 2008 року
— Валюта;
Події, які відбулись на валютному ринку минулого тижня, чітко показали, що курс долара в Україні залежить виключно від валютних спекулянтів. Різке зростання курсу долара в минулий четвер і його настільки ж різке падіння минулої пятниці — це наслідок валютних спекуляцій. Багато в чому ігри валютних спекулянтів стали можливими з причини величезного негативного зовнішньоекономічного сальдо. Сягнувши рівня 16 млрд. доларів, негативне зовнішньоекономічне сальдо створило сприятливі умови для валютних спекулянтів, давши їм змогу розхитувати гривню, незважаючи на економічні орієнтири. Як наслідок, не дивлячись навіть на відносну стабілізацію курсу гривні в кінці минулого тижня, за період 15-19.12 гривня девальвувала на 1,1% на міжбанківському валютному ринку.
Міжнародні ринкові раллі долар/євро виявилися дуже привабливими. Рішення ФРС понизити свої ставки призвело до різкої девальвації курсу долара. Курс долара подолав рівень 1,4 долара за євро і, здавалося, що буде ще знижуватись. Але тут вже позначилися загальносвітові тенденції. Не дивлячись на всі проблеми економіки США, економіка Західної Європи в стані не на багато кращому. Тому девальвація долара дещо загальмувалася, і рівень 1,4 долара за євро — це на сьогодні той рівень, навколо якого розігруються всі події.
— Цінні папери;
Дуже важко вибрати час, необхідний для придбання акцій. Ось і минулого тижня нерви у брокерів явно здали, і в минулий четвер інвестори різко почали скуповувати акції українських емітентів. У результаті індекс ПФТС тільки за один день зріс на 7%. І це, зауважте, відбувалося в умовах загального зниження вартості акцій на міжнародних фондових ринках. Ринок російських акцій за минулий тиждень перебував у стадії зниження. Зростання ПФТС фактично відображає тенденцію часткової скупівлі дуже дешевих українських акцій з орієнтацією на наступний рік, коли ці акції можна буде продати.
— Золото;
Ціна на золото залежала від ситуації з доларом США. Як тільки долар почав девальвувати, ціна на золото на міжнародних ринках почала активно рости, і практично за тиждень вартість тройської унції золота зросла з 830 до 840 доларів. Як тільки позиція долара частково укріпилась, ціна на золото відразу знизилась. Сьогодні золото, поряд з державними облігаціями США, залишається найбільш консервативним обєктом інвестування, і це істотно впливає на динаміку вартості благородного металу.
— Кредити;
Фактично весь тиждень спостерігалася тенденція до зниження вартості грошей у банківському секторі. Вартість грошей на міжбанківському ринку почала знижуватися від рівня понад 30% до рівня 20%. Але це дуже несуттєво вплинуло на загальне зниження вартості виданих кредитів на прямого позичальника. Ставки за кредитами залишаються високими, і, в умовах економічної нестабільності, ставки за кредитами будуть залишатися високими.
На кінець поточного тижня отримати кредити для населення можна було не дешевше 27% річних у гривні. У той же час, окремі банки вже пропонують кредити за ставкою 30-35% річних.
— Депозити;
Рекламні акції по залученню коштів від населення на банківські депозити йдуть на спад. Але ставки по депозитах залишаються високими. Гривню можна розмістити на універсальний банківський депозит з прибутковістю 18 -24% річних, долар — 12-16% і євро — 11-15%. Рівень доходу залежить від терміну розміщення, умов нарахування відсотків і умов зняття грошей з депозиту. При цьому кредити з терміном розміщення більше 6 місяців фактично мають ставки близькі до річних депозитів. Дуже багато депозитів мають велику кількість включених преференцій (призи, додаткові відсотки, пільги при нарахуванні відсотків і т.д.), і це багато в чому відображає поточну тенденцію на ринку, коли попит на внутрішні фінансові ресурси залишається дуже великим, внаслідок недоступності міжнародних грошей.
— Форекс;
Минулий тиждень відзначився високою волатильністю по всіх основних валютах.
Серед основних причин — зміна основних процентних ставок. ФРС знизила ставку по долару США до 0,5%, Банк Японії знизив ставку до 0,1%. Євро продовжило ріст відносно долара США — з 1,34 до 1,47. У середині тижня відбулася корекція — з 1,47 на 1,38. Фунт стерлінгів до середини тижня продовжував зміцнюватися проти долара США — з 1,50 до 1,57, після чого відбулася корекція на 1,48. Попередній тиждень був останнім робочим тижнем перед Різдвяними та новорічними святами. Наступний тиждень буде більш спокійним.