В 2009-му Україна залишиться без резервів

Залишиться одне — затягти пояси, і рік зовсім не підтримувати з бюджету нікого, крім населення. Але таке неможливе, бо чиновники хочуть не лише вкрасти, але й банально профінансувати купівлю світла, тепла, води, а також працю людей.
До редакції Економічної правди потрапила презентація Віктора Ющенка, яку він демонстрував фракції НУНС під час засідання в четвер, 11 грудня.
Твердження, що економіка України дійсно постраждала від кризи, не є вигадкою політиків.
За даними економістів Секретаріату, економіка найближчим часом переживатиме ще глибшу рецесію, ніж до якої нас готували в уряді.
Спершу голова держави навів цифри, які вже не перший день в усіх на вустах.
За даними президента, в серпні почалося стрімке падіння реального валового продукту (ВВП) країни. У вересні сукупне виробництво впало з 10,9% (серпень до серпня 2007) до 5,5% (до вересня 2007). У жовтні, вперше з 2000 року, Державний комітет статистики зафіксував падіння ВВП до відповідного місяця минулого року — на 2,1%.
Для порівняння, у жовтні найгіршого за останні часи 2005 року він зріс на 2,2%. В 2006 та 2007 роках показники були 9% та 7%.
Більше за всіх постраждала промисловість. Вона перейшла у мінус ще в серпні — падіння склало 0,5%. Вже у вересні воно склало 4,5%, а у жовтні обвалилося до -19,8%. Саме тому промисловість першою заявила про великі звільнення та перегляд доходів робітників.
Як саме почуваються себе найбільші підприємства країни, читайте у серії матеріалів Економічної правди Олігархи під час кризи.
Неважко здогадатися, що падіння продовжиться і далі. У першому кварталі, за прогнозами президента, падіння реального ВВП складе від 7% до 10%. Звісно, у грошовому виразі ВВП може навіть не впасти, і навіть зрости — за рахунок інфляції. Але це не є втіхою. Ціни зростають, але фізично продукції та послуг вже виробляється набагато менше.
І такі прогнози, на жаль, виглядають більш реалістичними, ніж оголошені урядом -2% в річному вимірі.
Також за оцінками економістів президента, план по доходах загального фонду державного бюджету за підсумками року буде таки перевиконано. Не зважаючи на недовиконання майже на 7 мільярдів гривень, за підсумкам и року бюджет буде перевиконано на 10,68 мільярдів гривень, за рахунок надходжень за перші 10 місяців.
За оцінками Віктора Ющенка, в листопаді недобір склав 2,1 мільярдів гривень, а в грудні досягне 4,9 млрд. грн. Ще якийсь мінус напевне буде за доходами спеціального фонду бюджету.
Різко впали доходи, які приносила митниця. Звісно, вона вже на 11,3% перевиконала річний план збору грошей за перші місяці цього року, коли населення активно купувало автомобілі та імпортні товари, а в Україну завозилися газ та нафтопродукти. Але це було дуже нездорове явище — держава не може жити за рахунок митниці.
Сьогодні безглуздий перекіс зник, але він не перекривається доходами, що збирають податківці. 8,6% склало недовиконання плану збору податків станом на 8 грудня. Зменшення імпорту, зовнішніх цін та обертів економіки країни, впали збори ПДВ. Про податок на прибуток підприємств в найближчі два роки можна буде взагалі забути.
Отже, яким би оптимістичним не був бюджет на 2009 рік, його з високою вірогідністю доведеться секвеструвати — скорочувати.
Ющенко прогнозує зростання дефіциту бюджету за підсумками 2008 року на рівні 29,4 мільярдів гривень, замість планових 17,9 мільярдів, за рахунок дірки, що виникла у державному пенсійному фонді.
Багато хто недоотримає бюджетні асигнування вже цього року. Станом на кінець листопада, мінусове сальдо держбюджету склало 17,9 млрд. грн.
Фінансувати цей дефіцит бюджету немає чим — Нацбанк не може без кінця купувати облігації Мінфіну. А приватизації в цьому році не буде, як її може не бути і в наступному. Отже, єдиним шляхом вирівнювання доходів та видатків є секвестр бюджету вже цього року.
Є ще один стимул не витрачати гроші з бюджету — вони знадобляться на закриття „дірок у Пенсійному фонді. На кінець листопада „мінус там склав 15,8 млрд. грн. Але частину грошей Пенсійний вже отримує від держави, і реальний „мінус складає 29,4 мільярди. Ця дірка у 2009 року навряд чи зменшиться.
Але, за інформацією Економічної правди, зараз відбувається якраз протилежне. Робиться все, аби видати як можна більше грошей з бюджету.
Зокрема, різко спрощена процедура державних закупівель — дозволяється не проводити тендер.
Крім державного бюджету, суттєво від кризи постраждали місцеві бюджети. І якщо раніше кількість невиконаних бюджетів в середньому не набагато перевищувала 50, то за підсумками грудня кількість невиконаних місцевих бюджетів може вирости до 598 з 691, або 85,1%.
На початку 2009 року в Секретаріаті прогнозують ще більш розбалансований бюджет. Тільки захищені статті витрати в першому кварталі складають 41,7 мільярдів доларів, тоді як рівень доходів прогнозується на рівні 36,2 мільярдів. Тобто, навіть без урахування незахищених статей бюджету, його дефіцит не буде менше 21 мільярда гривень.
Отже, є велика проблема подвійного дефіциту. І це якщо гроші будуть витрачатися лише на захищені статті — умовно кажучи, на соціалку. Ні про яку допомогу економіці навіть не йде мова.
Загальний дефіцит коштів державних фінансів 2009 року прогнозується на рівні не менше 82,5 мільярдів гривень. За новим курсом долара, це трохи більше 10 мільярдів доларів — тобто для покриття буде достатньо лише дві третини кредиту МВФ.
Звідки фінансувати ці діри? Є лише три джерела. Перше — приватизація. І це дуже тонке питання, тому що всі інвестори будуть розуміти, що Україні бракує грошей. У таких умовах ніхто не дасть високу ціну за ті ж Одеський припортовий чи Укртелеком.
Отже, взагалі краще не продавати нічого. Друге джерело — запозичення. Але зовнішні ніхто більше ніж вже дали — не дасть, бо вже дали. А внутрішні ніхто не захоче давати, тому що у банків, які купують ОВДП, банально немає грошей.
Отже, залишається третє джерело — емісія НБУ. Так, воно заборонене законодавством, але існує легка схема обходу заборони.
Якщо бути відвертими до кінця, і ці три джерела не задіяти, то залишиться одне — затягти пояси, і рік зовсім не підтримувати з бюджету нікого, крім населення. Але таке неможливе, бо чиновники хочуть не лише вкрасти, але й банально профінансувати купівлю світла, тепла, води, а також працю людей.
Отже, треба шукати гроші.
Робота економістів президента торкнулася також і девальвації національної валюти. Тут гривня — серед світових лідерів. За цим показником Україна випередила навіть більш кризові країни, такі як Чілі та Індонезія.
Ні про яке зміцнення курсу гривні в таких умовах не може бути й мови.
Президент прогнозує: щомісяця резерви Нацбанку будуть зменшуватись на очах.
За 2009 рік, за сценарієм голови держави, резерви можуть зникнути як такі.
За умови, якщо всі боргові зобовязання, які заплановані до повертання з України, будуть повернені. А саме, 16,8 мільярдів доларів боргів банків, 3,1 мільярд держави та 9,8 мільярдів підприємств та фізичних осіб.
Самий негативний сценарій припускає, що на кінець 2008 року резерви втримаються вище риси, яку затвердили за меморандумом з МВФ — залишиться близько 30 мільярдів доларів. А ось на кінець грудня 2009 року резерви без врахування кредиту Фонду складуть майже мінус 17 мільярдів доларів.
Причому, власна валюта НБУ закінчиться в липні. Далі втриматись на нулі допоможе лише кредит МВФ саме на 16,8 мільярдів. Ось звідки взялася ця цифра.
Це є похованням мрій про витрачання грошей МВФ на фінансування дефіциту державного бюджету. Але також це є похованням байок Нацбанку про зміцнення гривні. За класикою економіки, ще навесні НБУ повинен буде здійснити стримку девальвацію вітчизняної валюти. Це неминуче викличе дефолти за зовнішніми зобовязаннями, а також збанкрочення багатьох банків та підприємств. Але такою буде ціна за збереження резервів та подальшої цінової стабільності у країні.
Звісно, це все станеться за найгіршим сценарієм — коли всі кинуться повертати борги. Але він є реальним, судячи зі слайдів президента.
Звичайно, держава та бізнес будуть намагатися реструктуризувати борги, щоб скоротити відтік валюти. Це буде означати масові дефолти українських компаній та банків.
Але безумовно, абсолютно всі цього зробити не зможуть. Отже, зменшення резервів НБУ таки відбудеться, і досить велике. А це означає підвищений попит на долар протягом всього року. У таких умовах курс не зміцниться.
За песимістичного сценарію, в 2009 році Україну чекають величезні дефіцити державного бюджету та Пенсійного фонду. Також дуже ймовірно, що Національний банк цілком витратить свої валютні резерви та запозичені у МВФ гроші, а гривня дуже сильно девальвує.
Цей сценарій є не фантастичним, а дуже реальним. Уряд та парламент поки не зробили вирішальних кроків для вирішення головних проблем в економіці, та не назвали джерела наповнення бюджету грошима.
Отже, у 2009 рік Україна входить у стані невизначеності, та з перспективою тотального краху. Звичайно, реальність буде дещо мякшою, але наскільки саме — зараз важко сказати. Додатково див. за адресою http://www.epravda.com.ua/publications/49465332b4bcd/