НБУ перевірить 34 банки

Національний банк України (НБУ) визначив перелік з восьми аудиторських фірм для діагностики великих банків з метою визначення їх платоспроможності й життєздатності в умовах кризи й оцінки розмірів необхідної докапіталізації, а також визначив строки проведення такої діагностики, відповідне рішення закріплене постановою Нацбанку N389.
Зобовязати банки за власний рахунок провести діагностичне обстеження банку із залученням однієї з аудиторських фірм […], — зазначено в документі.
До переліку, що міститься в ньому, увійшли компанії великої четвірки Прайсвотерхаускуперс (Аудит), КПМГ Аудит, Делойт енд Туш ЮСК, Ернст енд Янг Аудиторські послуги, а також БДО Баланс — Аудит, РСМ Апік, Грант Торнтон Україна і Бейкер Тіллі Україна.
Відповідно до документа, банки першої групи повинні скерувати відповідний звіт до НБУ до 15 грудня 2008 року, а другої — до 25 лютого 2009 року.
Постановою передбачається, що аудиторські фірми повинні мати доступ до матеріалів останньої комплексної інспекції банку, здійсненої НБУ, а звіт про діагностику має бути надано також Кабінету Міністрів, Міжнародному валютному фонду та Всесвітньому банку.
Щодо методики оцінки платоспроможності банку, постановою, зокрема, передбачається оцінка здатності керівників банку визначити вплив на платоспроможність і прибутковість банку різкого погіршення фінансових і макроекономічних умов в 2009 році.
Якщо оцінки (у керівників банку — ІФ) немає або вона неприйнятна, то аудитор повинен дати альтернативну оцінку, ґрунтуючись на макроекономічному прогнозі […] Макроекономічний прогноз на 2009 рік передбачає різке падіння економічної активності. Зокрема, 9% — зниження реального ВВП із пропорційним різким зниженням ділової активності підприємств металургії, будівництва, комерційної нерухомості, хімічної промисловості, — відзначається в постанові. У ній допускається падіння ціни на нерухомість на 25% і знецінення гривні на 30%.
Ці фактори мають бути враховані під час оцінки платоспроможності позичальників і якості кредитного портфеля, особливо щодо кредитів зі строком погашення в 2009 році й кредитів, наданих в іноземній валюті нехеджованим позичальникам, — підкреслюється в документі.
Крім того, постановою заплановане проведення оцінки інвестицій банків у цінні папери й перевірка якості та ліквідності забезпечення кредитів.
З метою виявлення потенційних проблем банку у разі погіршення якості кредитних операцій необхідно… не брати до уваги заставу у вигляді будь- яких цінних паперів (за винятком державних цінних паперів), рухомого майна, майнових прав на майбутнє нерухоме майно та інші майнові права, — зазначено в документі.
За результатами оцінки кредитного портфеля НБУ зобовязав банки здійснити (якщо буде потреба) перекласифікацію кредитних операцій банку й визначити прогнозний розмір резерву, який необхідно зрівняти з фактично сформованим.
Документом також передбачається оцінка розміру регулятивного капіталу та його адекватності.
Здійснити розрахунок розміру регулятивного капіталу банку з урахуванням кредитного ризику й ризику ліквідності… оцінити суму коштів, необхідних для прогнозної капіталізації банку, — говориться в документі.
Як повідомлялося, проведення такої діагностики 17 найбільших українських банків, на які припадає 60% активів, у строк до 15 грудня передбачено меморандумом української влади, погодженим із МВФ.