ЛСОУ проти двійників на страховому ринку України

До Ліги страхових організацій України надійшло звернення від Товариства з додатковою відповідальністю Страхове Товариство з додатковою відповідальністю Глобус (м. Київ) (далі — СТДВ Глобус), яке є одним із членів Ліги з часу її заснування, щодо захисту його фірмового найменування, недопущення двійників на страховому ринку України.
СТДВ Глобус з 2005 року входить до всесвітньо відомої страхової групи Vienna Insurance Group (м. Відень), яка протягом 2007 року забезпечила страховим захистом понад 20 млн. клієнтів та посідає одне серед перших місць на страхових ринках центральної і східної Європи.
Більше, ніж 14 років, при неухильному дотриманні законодавства України, СТДВ Глобус надає надійний страховий захист своїм клієнтам на страховому ринку України. Має розгалужену структуру філій та представництв, входить до першої десятки лідерів страховиків на ринку обовязкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (за 9 місяців 2008 року укладено понад 130 000 договорів ОСЦПВВНТЗ).
СТДВ Глобус займає активну позицію щодо соціальної відповідальності бізнесу, зокрема, спонсорство різних заходів на місцевому та державному рівнях, міжнародних форумах. У 2008 році СТДВ Глобус виступило спонсором Національного Олімпійського Комітету України, що дало змогу закріпити свій бренд, як досить відомий серед населення, юридичних осіб. Керівник СТДВ Глобус очолює Комітет ЛСОУ з питань протидії шахрайству, який провів ряд міжнародних заходів, завдяки яким представники органів державної влади та керівники іноземних компаній мали змогу запамятати найменування цього страховика.
З часу заснування СТДВ Глобус у клієнтів та партнерів не виникало жодних сумнівів щодо його ідентифікації, виокремлення та позиціонування, в тому числі, його товарного знаку на страховому ринку України.
Разом з цим, внесення розпорядженням Держфінпослуг N 1341 від 13.11.2008 року до Державного реєстру фінансових установ інформації про набуття Закритим акціонерним товариством Страхова компанія Глобус статусу фінансової установи, породжує проблему двійників на страховому ринку України.
Згідно з пунктом 4 статті 489 Цивільного кодексу України особи можуть мати однакові комерційні найменування, якщо це не вводить в оману споживачів щодо товарів, які вони виробляють та (або) реалізовують, та послуг, які ними надаються. Споживач, зазвичай, не звертає уваги на організаційно- правову форму юридичної особи, а бачить розпізнавальну частину найменування, що призводить до змішування фірмових найменувань.
Ліга переконана, що діяльність двійників на страховому ринку України може привести до їх ототожнення, неправильної оцінки фактів їх господарської діяльності, створення умов для недобросовісної конкуренції. Без сумнівів існування двійників на страховому ринку України ускладнюватиме можливість Держфінпослуг щодо нагляду за їх діяльністю, що може негативно відобразитись на становищі споживача страхових послуг України.
На сьогодні, за наявності численних організаційних та економічних вимог до установ, які провадять страхову діяльність, відсутність вимоги зі сторони Держфінпослуг у Ліцензійних умовах провадження страхової діяльності, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 28.08.2003 року N 40, Положенні про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 28.08.2003 року N 41, щодо назви страховика, яка повинна відрізнятися від уже існуючих на страховому ринку, може привести до негативних наслідків, перерахованих вище.
Відповідно до пункту 12 Положення про Державний реєстр фінансових установ підставами для прийняття рішення про відмову в унесенні інформації про заявника до Реєстру є невідповідність поданих документів, що додаються до заяви, вимогам законодавства.
Зокрема, у свідоцтві про державну реєстрацію зазначена назва ЗАТ СК Глобус не відповідає, на думку Ліги, вимогам законодавства, що регулює право інтелектуальної власності на фірмове (комерційне) найменування.
У звязку з чим, ЛСОУ просить внести зміни до Ліцензійних умов провадження страхової діяльності на предмет встановлення вимог до назви страховиків щодо її самобутності і суттєвої відмінності для полегшення та комфортності користування страховими послугами страхувальниками та для уникнення непорозумінь у взаємовідносинах страховиків з органами державної влади.
ЛСОУ просить Держфінпослуг переглянути розпорядження Держфінпослуг N 1341 від 13.11.2008 року на предмет заборони використання ЗАТ СК Глобус більшої частини назви страховика СТДВ СК Глобус, та не видавати ліцензії ЗАТ СК Глобус до зміни частини його найменування, тотожній СТДВ СК Глобус.
Просимо проінформувати про розгляд питання.
З повагоюПрезидент О.Ф.Філонюк