Надзвичайно руйнівну роль грає політична криза, яка на сьогоднішній день не дозволяє прийняти вкрай необхідні для розвитку економіки рішення

Гривня знову схудла. Долар офіційно подорожчав на 7 копійок. З понеділка, 20 жовтня, Нацбанк встановив курс 5 гривень 22 копійки. В комерційних обмінниках курс може сягнути мало не 7 гривень за один долар. Сьогодні у Києві за долар просять до 6 гривень 20 копійок. Традиційно у вихідні попит на валюту падає, але не зараз. 6,19 просять за долар в Дніпропетровську, Харкові та Сімферополі. Більше 6 гривень і у Львові. Чи це межа, запитали у голови наглядової ради Національного банку Петра Порошенка. 26 жовтня він був гостем програми Факти тижня на телеканалі ICTV.
Оксана Соколова: Петро Олексійович, цього тижня долар перетнув межу в шість гривень. Це межа чи ми до семи будемо рухатися?
Петро Порошенко: Треба аналізувати причини цих подій, що відбувається на цьому тижні. Вони мають дві складових. Перша складова — це внутрішньоукраїнська. Сьогодні ми можемо констатувати, що в українській економіці панує криза. Якщо 2-3 тижні тому ми говорили про кризу окремих галузей, наприклад, будівельної галузі, металургії, промисловості будівельних матеріалів, то сьогодні це хімічна промисловість, сьогодні це аграрний комплекс, сьогодні це машинобудування. І криза вражає все більше і більше галузей економіки. Це повязано як з позицією, коли наші компанії не можуть нічого продати за кордон в звязку з світовою рецесією, немає покупців на ту продукцію, яку вони виробляють, так і з певними процесами всередині держави.
Надзвичайно руйнівну роль грає політична криза, яка на сьогоднішній день не дозволяє прийняти вкрай необхідні для розвитку економіки рішення, причому вони не тільки ті, що містяться в так званих антикризових пакетах. Бо те, що потрібно економіці, там якраз немає. Не останню роль в цьому грає криза в Промінвестбанку. І коли, уявіть собі, чотири мільйони вкладників потребують на сьогоднішній день негайного рішення: або інвестор, який прийде в Україну і заведе сюди валютні кошти, які покриють абсолютно прозору комфортну і здорову ситуацію в банку, або ці рішення негайно має приймати уряд і парламент. Для прийняття цих рішень нами був підготовлений і через деякі фракції внесений до негайного розгляду, погоджений з премєр-міністром, погоджений з президентом, законопроект, щоби з державного бюджету передати в один з державних банків — будь-який — суму мінімум один мільярд гривень для того, щоб влити в статутний капітал Промінвестбанку через один з державних банків. Чотири дні, одне дуже просте рішення, один мільярд гривень, що на фоні 300 мільярдів бюджету, це дрібничка, яка врятує чотири мільйони людей. Ми бємося 4 дні і не можемо провести це абсолютно просте і погоджене, неполітичне рішення через парламент.
Оксана Соколова: А чому ви вважаєте, що не останню роль зіграла криза в Промінвестбанку? Тобто через те, що люди масово почали забирати звідти депозити, тобто велика сума грошей?
Петро Порошенко: Зараз люди дивляться, що на сьогоднішній день в Україні є один проблемний банк. І якщо держава в здоровому банку, який був підвержений рейдерській атаці, внаслідок кризи довіри люди почали забирати депозити з Промінвестбанку і створили небезпечну ситуацію. Якщо ми зараз продемонструємо, ми здатні це продемонструвати, ми знаємо, як це робити, ефективне вирішення проблеми Промінвестбанку — люди переконаються в тому, що насправді нема підстав хвилюватися.
Оксана Соколова: Тобто це насправді поганий приклад?
Петро Порошенко: Поганий приклад або добрий приклад. Ми робимо в Національному банку все можливе для того, щоб це перетворити в добрий приклад. Я хочу навести інший приклад. Наприклад, приклад Угорщини. В час, коли йде наша передача, сьогодні в неділю Міжнародний валютний фонд в позачерговому порядку розглядає ситуацію в Угорщині щодо надання їй негайної екстреної допомоги. Насправді в Угорщині відбулося те саме, що й в Україні — різко впала національна валюта, на значення набагато більше, ніж впала українська гривня. Але Угорщина своєчасно прийняла рішення, своєчасно підвищила, правильно чи неправильно, але це була узгоджена політична позиція, ставку доходності національної грошової одиниці, звернулася до Міжнародного фонду валютного, прийняла відповідні рішення, Міжнародний валютний фонд вже розглядає це питання, то, на жаль, ці процеси, які в інших країнах забирають лічені години, у нас тривають місяцями.
Оксана Соколова: Що сьогодні нам заважає звернутися до Міжнародного фонду?
Петро Порошенко: Відсутність рішень парламенту і уряду.
Оксана Соколова: І поки парламент не буде розблокований, виходу немає?
Петро Порошенко: Що значить, парламент розблокований? Всі політичні сили стверджують, що вони не блокують парламент, і вони всі за антикризові заходи. Це ми говоримо вже два тижні, а насправді, вже багато років. І за розмовами ніяких конкретних кроків не буде. І я ще раз підкреслюю, що на сьогоднішній день економіка далі чекати не може.
Оксана Соколова: Поки, як екстрені заходи, от на наступний тиждень, от що, ви вважаєте, може зробити Національний банк, і чи взагалі може він вплинути на ситуацію?
Петро Порошенко: Національний банк, на мою думку, і я думаю, що всі мають в цьому переконатися, на сьогоднішній день — єдиний, хто хоч щось робить. Бо подивіться в Росії. В Росії вони втратили більше 10% золотовалютних резервів. В Росії за 3 тижні було загублено вісім банків, збанкрутувало, було націоналізовано або поглинуто. В Росії є надзвичайно руйнівні процеси на фондовому ринку. І на сьогоднішній день ми можемо констатувати, що діями виключно Національного банку нам вдається це на сьогоднішній день уникнути цього. Але я наголошую на тому, що подіями або заходами виключно валютного, монетарного регулювання, простіше, виключно на грошовому ринку ситуацію не врятувати, бо хвороба насправді не на грошовому і фінансовому ринку, хвороба в економіці.
Оксана Соколова: І дуже коротко, Нацбанк планує знімати обмеження з приводу видачі депозитів?
Петро Порошенко: Безумовно.
Оксана Соколова: Коли?
Петро Порошенко: Безумовно, як тільки… Борис Тімонькин в інтервю Українській правді навів дуже вдалий приклад, на який я можу тільки послатися, що якщо пливе корабель і всім пасажирам корабля дуже захотілося побігти на один борт для того, щоб на щось подивитися, корабель перехилиться і потоне. І капітан має вживати певних заходів для того, щоб зберегти баланс. От якщо на сьогоднішній день ми, я можу сказати, це відкриті цифри, що більше 20 мільярдів гривень громадяни України з першого жовтня зняли з банківської системи. Уявіть собі, що всі гривні, вони ж були інвестовані в українську економіку, через ці гривні були надані кредити, і кредити ці ніхто не повернув. І в такий спосіб допустити, щоби ми зупинили економіку, примусово повернули хоча би частку кредитів, видали депозити, щоб люди купили долари, єни, марки чи франки, заховали їх в подушку і в такий спосіб тривали, наслідки української кризи для економіки будуть набагато жорсткішими. І саме тому ми, як регулятор, намагаємося в межах своєї компетенції забезпечити інтереси не 5% людей, які піддалися паніці, а 95% людей, які тримають депозити в українських банках, тим часом забезпечуючи міць української економіки.
Оксана Соколова: Дякую вам, Петро Олексійович.
Петро Порошенко: Спасибі.
При написанні використані матеріали:: Огляд телеефіру Україна Сьогодні, телеканал ICTV