Береш у кредит одну квартиру — повертаєш три

Придбавши житло в кредит, частину відсотків можна буде повернути собі за допомогою податкового кредиту.
Якщо раніше податкова могла відшкодувати лише відсотки за іпотечним кредитом, виданим у гривнях, то з червня цього року повертатимуть відсотки за кредитами, виданими у валюті.
Як пояснила кореспонденту ВЗ керівник управління звязків з громадськістю та масової розяснювальної роботи ДПA Людмила Атаманенко, ця норма не є нововведенням, просто раніше нею майже не користувалися. У червні ж ДПА України розповсюдила лист-пояснення щодо її застосування. Зокрема у листі йдеться про те, що платник податку — резидент — має право включити до складу податкового кредиту частину суми відсотків за іпотечним житловим кредитом, фактично сплачених протягом звітного податкового року. При цьому у Законі Про податок з доходів фізичних осіб нема обмежень щодо валюти, в якій здійснюється кредитування.
Простіше кажучи, якщо ви отримали кредит на житло, то треба подати до податкової адміністрації щорічну декларацію про доходи, тоді держава поверне вам податок на прибуток (так званий податковий кредит), але в сумі не більшій за суму відсотків за іпотечним кредитом, які ви сплатили за попередній рік. Яку частину відсотків повертатимуть, податкова розраховуватиме за спеціальною формулою. Якщо придбана квартира матимете площу меншу 100 квадратних метрів, то можна очікувати, що податкова поверне всю суму податку, якщо житло просторіше, то податковий кредит буде меншим.
Банківські працівники не впевнені, чи матиме таке спонсорство з боку держави суттєвий вплив на ринок іпотечного кредитування, адже клієнт все одно спочатку мусить заплатити відсотки за кредитом, а вже потім чекати на компенсацію з боку держави. Зрештою, компенсації можна й не дочекатися, адже до квітня наступного року, коли настане час подавати щорічні, правила знову можуть змінитися.
З огляду на такі нехитрі розрахунки, не дивно, що деякі будівельні компанії стверджують, що на Львівщині менше 10 відсотків житла купують в кредит. Для пересічних українців, середня зарплата яких менша двох тисяч гривень (якщо брати по Львівщині, то тут працівники заробляють в середньому по 1500 гривень), — недоступна розкіш.
Кредитна арифметика
Проте навіть з відшкодуванням відсотків житло в кредит можуть собі дозволити лише одиниці. Молодим сімям залишається або винаймати квартиру (що теж недешево), або ділити квадратні метри з батьками та дідусями- бабусями. Скажімо, Укрексімбанк видає кредити у гривнях під 21,6 відсотка річних (у доларах — під 16,5%). Якщо ви розраховуєте придбати квартиру вартістю 500 тисяч гривень, то відразу доведеться сплатити 30 відсотків від суми. Тобто якщо 150 тисяч гривень матимете своїх, тоді ще 350 тисяч гривень вам можуть позичити. Молодим людям, яким ще далеко до пенсійного віку, кредит можуть видати на 25 років. Тоді у місяць доведеться погашати 1167 гривень самого кредиту та 6 488 гривень відсотків. Щоправда, поступово сума відсотків зменшуватиметься. Тобто у перший місяць вам доведеться заплатити 7 655 гривень. Щоб отримати такий кредит, сукупний дохід сімї з двох осіб має становити не менше 12 250 гривень на місяць. Якщо є діти — більше.
У Райффайзен Банк Аваль іпотечні кредити у гривнях взагалі не видають.
Доларові кредити тут видають під 13,5%, до того ж відразу треба сплатити 20 відсотків від суми позики. Тобто якщо взяти умовну квартиру за 100 тисяч доларів, то відразу доведеться заплатити 20 тисяч. Решту суми вам доведеться сплачувати двадцять років (у кращому разі) по 1207 доларів на місяць (у перерахунку на гривні виходить 5854). Якщо ті 1207 доларів помножити на 12 місяців та на двадцять років, то виходить 289 680 доларів!