Власне житло в Білій Церкві — недосяжна мрія чи реальність?

Так зване квартирне питання, про яке звикли говорити, що воно псує людей, постійно залишається в тій чи іншій мірі актуальним для кожного українця. У Білій Церкві ціни на квартири й будинки низькими назвати важко, а для багатьох, особливо молодих, людей вони просто недоступні.
Iз соціального житла — гуртожитки, доступне житло будуватиметься
Кожен громадянин України має право на житло. Так сказано в Конституції.
З 1 січня 2007 року набув чинності Закон України Про житловий фонд соціального призначення. Згідно з ним, громадянам, що потребують соціального захисту, безоплатно надається в користування соціальне житло.
При цьому житло з фонду соціального призначення надається лише тим сімям, чий сукупний прибуток з розрахунку на одну особу в сумі менший від опосередкованої вартості найму помешкання та прожиткового мінімуму, встановленого законодавством.
У разі підвищення прибутків наймача, що дозволяє укласти договір найму іншого жилого приміщення, яке не належить до житлового фонду соціального призначення, придбання ним іншого житлового приміщення, подання наймачем недостовірних даних про доходи, — договір найму буде розірваний.
Пізніше — 8 листопада 2007 року — вийшов Указ Президента України Про заходи щодо будівництва доступного житла в Україні та поліпшення забезпечення громадян житлом. Відповідно до концепції вирішення житлових проблем, запропонованої в Указі, держава надасть одноразову грошову допомогу громадянину (у розмірі близько 30% вартості житла) для першочергового внеску, а дві третини всієї суми має оплачувати безпосередньо замовник (із власних та кредитних ресурсів).
За словами Президента В. Ющенка, програма Доступне житло спрямована на вирішення житлового питання для двох третин громадян із середніми доходами, які не задіяні в системах комерційного чи соціального житла й не мають за сьогоднішнім законодавством практично жодної перспективи вирішити свої житлові проблеми власним та державним коштом.
Минулого року — уперше за останні 16 років — у Білій Церкві було вирішено квартирне питання 40 сімей, що перебували на квартирному обліку.
Працівникам бюджетної сфери — 20 освітянам, 10 працівникам охорони здоровя та 10 іншим бюджетним працівникам — надано квартири в постійне користування.
Станом на початок 2008 року на квартирному обліку в Білоцерківському міськвиконкомі перебувало 4965 сімей.
Соціального ж житла, крім гуртожитків, у Білій Церкві немає. Проте вже цього року втілюватиметься в життя пілотний проект програми Доступне житло.
Детальніше про програму та її впровадження розповідає заступник міського голови Сергій Петрович Якимчук.
— У жовтні 2007 року в Адміністрації Президента почалася розробка програми Доступне житло, наслідком якої став Указ Президента Про заходи щодо будівництва доступного житла в Україні та поліпшення забезпечення громадян житлом від 8 листопада 2007 року. Було створено групу з фахівців цієї галузі, яка й розробляла програму. Я входив у склад цієї групи, оскільки, як профільний заступник білоцерківського міського голови, я є куратором саме цих питань, крім того, — членом Центральної ради Нашої України. В Указі В. Ющенко дав доручення Кабінету Міністрів розробити механізм впровадження програми Доступне житло. Кабмін, у свою чергу, розробив заходи, дав доручення профільним міністерствам. Питання вивчили й запропонували започаткувати на території України пілотні проекти з будівництва доступного житла. Я також був членом комісії при Адміністрації Президента з впровадження пілотних проектів на теренах України на суму 5 млрд грн. Було оголошено конкурс на кращі пілотні проекти, щоб у кожної області була можливість реалізувати такий проект. Цікавинкою даної програми є те, що житло має бути доступним за ціною для населення. Iснують затверджені Міністерством регіонального розвитку та будівництва регіональні ціни за квадратний метр житла. Наприклад, для Білої Церкви Київської області ця ціна складає 3828 грн за кв. м. У цю вартість ми повинні вкластися, що дуже складно. Щоб це зробити, потрібно, по-перше, мінімізувати витрати на проектні роботи. По-друге, як правило, згідно з Постановою Кабміну No.40 від 24 січня 2007 р., кошти на побудову інженерних мереж беруться із забудовників у розмірі до 10% від кошторисної вартості обєкта, у даному випадку потрібно, щоб ці витрати на себе взяли органи місцевого самоврядування. Крім цього, необхідно безкоштовно виділити земельну ділянку, яка повинна бути необтяжена додатковими витратами на її підготовку (рунтові роботи, перенесення комунікацій тощо). Ми в Білій Церкві знайшли таку земельну ділянку по вул. Калініна. Внесли свої пропозиції в Міністерство регіонального розвитку та будівництва. I у квітні цього року Міністерство надіслало нам повідомлення щодо реалізації пілотних проектів будівництва доступного житла, згідно з яким комісією з розгляду пропозицій щодо участі в реалізації пілотних проектів будівництва доступного житла, створеною відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів від 5 березня 2008 року, було відібрано 72 проекти з 25 регіонів. У тому числі в Київській області — м. Біла Церква, вул. Калініна, 4, 116- квартирний житловий будинок. Сесія міської ради затвердила дозвільні рішення на будівництво цього обєкта, і на сьогоднішній день у нас передбачено близько 5 млн грн із місцевого бюджету. Ми вже пройшли екологічну експертизу проекту, проходимо державну експертизу проекту будівництва.
Щодо категорій людей, які братимуть участь у заселенні будинку, то міським головою на вимогу Міністерства регіонального розвитку та будівництва, дано доручення відділу квартобліку підготувати відповідні списки із сімей, що перебувають на квартирному обліку в міськвиконкомі. Зараз підготовано перелік осіб, яким можуть бути надані квартири. Проведена робота з цими людьми щодо залучення їхніх коштів до будівництва. Попередньо міським головою запропонована наступна схема фінансування: 30% з державного бюджету, 20% — кошти міського бюджету, 50% — кошти громадян. Це дасть нам змогу отримати доступне житло, яке буде в півтора-два рази дешевше, ніж житло на ринку Білої Церкви сьогодні. Це пілотний проект. Але на наступний рік держава обіцяє дати до 5% ВВП для будівництва доступного житла. Це величезні кошти, які дозволять здійснити значний прорив у напрямку вирішення житлової проблеми населення. Якщо все буде добре в державі й кошти буде виділено, то ми обовязково братимемо участь у конкурсах. У нас є велика черга: на квартобліку перебуває 4965 сімей станом на початок року, з них для першочергового забезпечення — 1851 особа, позачергово — 940 осіб, решта на загальній черзі.
За словами С. Якимчука, 116-квартирний будинок малосімейного типу по вул. Калініна, 4 буде побудовано до кінця 2008 року.
— Якщо не буде ніяких змін у фінансуванні з боку держави, — уточнює Сергій Петрович. — Ми розпочнемо будівництво як тільки отримаємо дозвіл.
Заступник міського голови С. Якимчук підтвердив, що соціального житла, крім гуртожитків, у Білій Церкві немає:
— На сьогоднішній день у нас є рішення про збір матеріалів попереднього погодження на земельну ділянку під соціальний будинок. Але ще немає фінансування. Тому це тільки підготовка і, крім гуртожитків, у Білій Церкві іншого соціального житла немає. Хоча ми маємо перевиконання бюджету й на бюджетній сесії депутати можуть спрямувати кошти на будівництво соціального житла.
Начальник відділу капітального будівництва Тетяна Павлівна Троцька стверджує, що, на жаль, немає поки що чітко розробленого механізму втілення в життя проектів доступного житла й це викликає немалі труднощі.
— Утім, міська влада намагається зробити все можливе, щоб зрушити з місця квартирну чергу, щоб надати квартири людям, які дійсно потребують житла, — говорить Тетяна Павлівна.
Попит диктує пропозицію на ринку
Найбільшим попитом, за даними агентств нерухомості міста, користуються однокімнатні квартири в девятиповерхівках з новим плануванням (кухня — 9 кв. м, кімната — 18 кв. м). Таку квартиру в середньому можна придбати за 50-53 тис. доларів. Крім квартир, покупців житла цікавить приватний сектор.
Основні вимоги тут: зручності в будинку та окремий двір. I тільки після цього на вибір впливає той факт, що це частина будинку чи окремий дім.
Частина будинку з однієї-двох кімнат коштує в середньому 50-55 тис. доларів. А от окрема оселя обійдеться в близько 100 тис. у.о. і більше.
Дорожчі варіанти не користуються значним попитом.
Престижними районами вважаються Вокзальна, масив Леваневського, Таращанський масив, район Критого ринку. Приватний сектор ціниться на Залізничному селищі та на Заріччі.
Ціна 2-кімнатної квартири в середньому становить (залежно від планування, наявності ремонту, місця розташування, наявності телефону) від 70-73 тис. доларів і вище. Продаються переважно квартири на середніх поверхах.
Трикімнатні квартири ненабагато дорожчі за 2-кімнатні, утім, продаються гірше.
Вартість земельної ділянки в місті становить від 5 тис. доларів США, у залежності від місця розташування.
На ринку нового житла ціни також не дуже втішні. Так, квадратний метр у ще не збудованому будинку Олександрійський замок та в уже зданому в експлуатацію будинку по вул. Червонофлотській (забудовник — ТОВ Еко-буд) коштує від 5,7 тис. грн. У будинках компанії МЖК-буд на провул.
Ковальському — 6,2 тис. грн/ кв. м; у районі Вокзальної — 6,9 тис. грн/кв. м.
Тимчасовим вирішенням квартирного питання може бути найм житла. За місяць оренда обійдеться в 1-1,5 тис. грн, залежно від того, одно-, дво- чи трикімнатну квартиру наймати, від району міста, у якому вона знаходиться, та стану ремонту в ній.
Узяти кредит — одягти ярмо на шию?
Житлове кредитування — ще один з варіантів вирішення квартирного питання.
Банки видають кредити не лише на нове, а й на вторинне житло під його ж заставу. Термін та відсоткові ставки в різних банках дещо відрізняються.
Наведу кілька прикладів.
В АКБ Укрсоцбанк кредити на житло видають терміном до 25 років під 18% у гривнях (13,5% у доларах США; 13% у євро). Початковий внесок — 15%. Вік позичальника — до 60 років. Вартість оформлення кредиту — 2% + 100 грн.
Приват-Банк видає кредити під 20,04 річних відсотків у гривнях та 15% у доларах США і євро терміном до 20 років людям, що не досягли пенсійного віку. Одним з видів житлового кредитування, який вам тут запропонують, є дисконтне кредитування. За цією програмою банк видає в кредит 70% від вартості житла. Усі витрати на оформлення включені в суму кредиту.
АКБ Надра кредити на житло дає терміном до 30 років. Кредит складає 85% від оціночної вартості майна — житла, яке беруть у заставу. Відсоткові ставки різняться залежно від суми першого внеску, терміну, на який видається кредит. Для прикладу, відсотки можуть становити 19,49% річних у гривні, 15,49% річних у доларах США. На момент закриття кредиту позичальники не повинні досягти 65 років, у разі, коли батьки беруть кредит за програмою Житло дітям, — 70 років.
Замість постскриптуму
Переважна більшість мешканців Білої Церкви не особливо розраховує отримати квартиру від міської влади, навіть на умовах співфінансування. Молоді сімї, що не мають змоги вирішити свого квартирного питання за рахунок кредитування чи іншим шляхом, змушені проживати разом з батьками чи пристарілими бабусями й дідусями або ж за немалі гроші винаймати квартиру.
Як не як, а це все ж таки певне вирішення житлової проблеми. Хоч і тимчасове.