Застава по-вінницьки

Поступившись клієнтові, банк може потрапити у складні стосунки з правоохоронцями.
Жорстка конкуренція на ринку банківських послуг вимагає від фінансових установ бути лояльнішими і поступливішими з клієнтами. Якщо ще декілька років тому кредити під заставу видавалися після ретельних перевірок, то нині банки йдуть на максимальне спрощення процедури, погоджуючись ризикувати. Але самі ці ризики інколи обертаються тривалими судовими процесами із тими, кого кинули їхні клієнти.
Зіткнення з подачі
Найгучнішою справою у Вінниці наразі вважається інцидент із ТОВ Диженю Плаза. Через декілька фірм, створених саме під захоплення різних обєктів, це підприємство у 2007 році стало власником комунальної та приватної нерухомості. Мова йде про Будинок побуту та кавярню Вогник на вулиці Соборній, приміщення АП Ліки на проспекті Коцюбинського, ділянку землі із спорудами по вулиці Гонти, які навіть за попередніми підрахунками оцінюються у декілька десятків мільйонів гривень.
Отже, ставши власником цих обєктів, фірма почергово віддала їх під заставу. Товариство оформило на себе мінімальні кредити, але виступило гарантом для фізичних осіб, які загалом отримали чималі гроші. За припущенням заступника міського голови Володимира Слишинського, сума кредитів, виданих банківськими установами, сягає понад 37 млн. грн.
Наприкінці минулого року за позовом виконкому міськради розпочалося слідство за фактом незаконного привласнення комунального майна. Попри певний супротив впливових осіб у Києві і Донецьку його й досі ведуть вінницькі правоохоронці. Звісно, поки що вони відмовляються коментувати свої кроки, але в нинішній ситуації фірма, що фігурує у слідстві, фактично зіштовхує чолами міську владу із банками, які позичали гроші.
Припустимо, що обидві сторони опинилися в такій ситуації випадково. Якщо так, то кожну можна вважати постраждалою. Міська влада про це постійно заявляє і ініціювала відкриття кримінальної справи, а от фінансистам професійна етика заважає бути відвертими до кінця.
Спірна застава
Як стало відомо Статусу, більшість обєктів нерухомості ТОВ Диженю Плаза заставило у вінницькій філії ВАТ Банк Універсальний. Директор філії Наталія Хобот відмовилася підтвердити інформацію щодо суми кредиту під заставу майна фірми. Однак, вона стверджує, що усі документи клієнта ретельно перевірялися службою безпеки банку і нотаріусом. Жодних підстав сумніватися в їхній автентичності в мене не було. Інша справа, чи мали державні органи їх видавати?, — каже пані Наталія.
Директор філії вважає нормальним варіант, коли під відносно невелику суму заставляється чотирьохповерхова будівля Будинку побуту на центральній вулиці. Принаймні, з юридичного боку вона забезпечила повний захист інтересів банку, оскільки з фірмою підписано майновий і фінансовий договір по кожному обєкту.
Наталія Хобот не бере на себе роль експерта, але запевняє, що ринкова вартість нерухомості, яку заставило ТОВ Диженю Плаза, перевищує десятки мільйонів доларів. Втім, слідство не обійшло і банк. За останні півтора місяці в нас чотири рази проводили обшук. Зазвичай, до банку надходить рішення суду з переліком потрібних документів, і правоохоронцям видаються завірені банківською печаткою копії. Це стандартна процедура. Але в мене забрали оригінали документів по трьох фірмах, — розповідає банкір.
Окрім вищезгаданого підприємства, інші дві фірми більше року працюють з банком, і їхні назви не засвітилися у справі про захоплення комунального і приватного майна. Але після вилучення документації містом поповзли різні чутки. Я чудово ставлюся до нинішньої влади міста і вважаю, що у мерії немає підстав конфліктувати з банком, — запевняє Наталія Хобот, але не виключає можливості, що обшуки повязані з замовленням. Однак, вона не уточнює, хто саме замовив банк. Пояснює, що це лише припущення.
Таким чином у банку залишилися лише копії кредитних договорів і договорів застави. Оскільки кредити видавалися із згоди головного банку, юридична служба, хоча із запізненням, та втрутилася у справу. Але про наслідки втручання говорити зарано.
За інформацією, отриманою із неофіційних джерел, один із обєктів, які привласнило ТОВ Диженю Плаза, а саме кавярню Вогник, фірма заставила у місцевому відділенні ВАТ ТАС-Комерцбанк. На жаль, директор вінницької філії Олексій Сторожук відмовився коментувати стосунки із правоохоронними органами і надати будь-які інші відомості. Напевно, у нього є для цього причини.
Статус звязався з декількома іншими банками, щоби дізнатися про подібні випадки і шляхи вирішення питань збереження документів у власних офісах. У жодному банку не зізналися, що стикалися із подібними проблемами. Місцеві фінансисти запевнили, що переважно договори застави доволі дорогих обєктів укладають у головних офісах, а на периферії про них навіть не знають.
Приблизно так відповідали представники різних банків, наголошуючи на досконалості власної служби безпеки. Лише в одній фінансовій установі зізналися про існування проблеми і про непоодинокі випадки, коли банки втрачають обєкти застави через недосконалість системи захисту корпоративних інтересів.
Аудитор — надійніше
Підтверджують прогалини у системі захисту і експерти. Якщо відкрита кримінальна справа, то дії правоохоронців з вилучення документів мають законну підставу. Таке трапляється доволі часто. Вилучають папери і у банків, і у кредитних спілок, інколи за рішенням суду, який знаходиться навіть в іншій області, — зазначає керуючий партнер юридичного агентства Адвокатура бізнесу Сергій Сурма.
За словами фахівця, при здійсненні досудового слідства, за постановою, яка не підлягає оскарженню, вилучаються документи, які потім знаходяться у матеріалах кримінальної справи. Саме так вказано у статті 117 КПК України.
А досудове слідство іноді триває роками…
Однак, вітчизняне законодавство настільки суперечливе, що дозволяє майже кожній установі законно відмовлятися від вилучення документів. Є кілька приводів для пояснення відмови. За словами Сергія Сурми, найпростіше попередньо скласти акт про вилучення певної документації для проведення аудиту. Натомість, папери мають зберігатися в іншому місці.
Якщо документи знаходяться в аудитора на перевірці, їх вилучення до кінця перевірки українським законодавством не передбачено. Також вони можуть бути віддані начебто в головний офіс банку на збереження, а головний офіс може передати документи аудитору, — каже адвокат.
Експерт наголошує, що сучасний рівень підготовки юридичних служб у більшості банків не надто високий. Кількість фінансових установ постійно зростає, відчувається певний дефіцит кваліфікованих фахівців, саме тому випадки вилучення документів без підстав — розповсюджене явище.
Концепція безпеки комерційного банку Вимоги надійності збереження реалізуються за допомогою: — сховищ конфіденційних документів, які обладнані технічними засобами охорони у відповідності до встановлених вимог, доступ в які обмежений і відбувається у встановленому порядку; — виділення приміщень, обладнаних сейфами та металевими шафами, а також обмеження доступу у ці приміщення; — використання криптографічного відтворення інформації в автоматизованих системах. Джерело: Асоціація російських банків
Економія на безпеці Служби безпеки банків у всьому світі вважаються найбільш професійними і технічно оснащеними. Деякі з них сміливо конкурують із державними органами. На теренах СНД складається інша ситуація, оскільки до служби безпеки наймаються переважно колишні співробітники міліції, котрі не займаються самовдосконаленням. Для порівняння: у країнах Європи на служби безпеки виділяється від 15 до 25 % річного прибутку. Згідно з аналізом Асоціації російських банків, комерційні структури в СНД витрачають на аналогічні цілі у межах одного відсотка річного прибутку.