Зміна курсу

Вже з другої половини 2008 року може розпочатися повернення міцного долара
Цього року ціни в усьому світі неминуче зростатимуть через значне подорожчання енергоносіїв та продуктів харчування. Тому споживачам України саме час зорієнтуватись, у якій валюті зберігати трудові заощадження, і яким чином витрачати зароблене.
Доларове піке
Немає нічого гіршого, ніж у розпал різких коливань валют (таких, які були наприкінці березня в Україні) в паніці продавати здешевлену валюту й купувати дорогу. Однак якщо замислитися про довгострокові перспективи, то в пересічного українця виникає сакраментальне запитання що робити? Купувати долар, який зараз дешевий? Купувати євро? Чи може, залишитися вірним рідній гривні?
З доларом, як відомо, ситуація непроста. Хоч економісти очікували зміцнення бакса з початку нинішнього року, він і далі падав. У першу чергу це повязують зі значним сповільненням зростання економіки США. Ще в грудні прогнози зростання ВВП Америки на 2008 рік були на рівні 1,9 %, однак після іпотечної кризи вони погіршились до 0,5 %. А це у 4,4 рази менше, ніж 2007 року. Головна фінансова установа США — Федеральна резервна система — була змушена обирати між двома нещастями: або рятувати економіку від рецесії або захищатися від інфляції.
Словничок
Рецесія — відносно невисокий, некритичний спад виробництва чи сповільнення темпів економічного зростання.
Облікова ставка — виражена у відсотках плата, що береться центральлним банком країни за рефінансування комерційних банків, є орієнтиром ціни на гроші.
Трійська унція — спеціальна одиниця виміру, що застосовується для характеристики дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та пороху. Маса трійської унції дорівнює 31,1034768 грама.
ЕКЮ (European Currency Unit) — віртуальна грошова одиниця, попередниця євро, запроваджена 1979 р. як центральний елемент Європейської монетарної системи. Від 1 січня 1999 року запроваджено євро за курсом 1 екю = 1€.
У середині березня ФРС значно знизила облікову ставку, за якою рефінансуються комерційні банки США. Це дозволяє влити додаткові кошти в економіку, зробити дешевшими кредити і пожвавити споживчий попит. Зворотний бік медалі — подальше зростання інфляції, яка торік сягнула небачених за останні роки 4,1 %. Одночасно боротися з інфляцією та рецесією дуже важко. За деякими прогнозами, як мінімум наступне півріччя ситуація з економічними тенденціями в США залишатиметься невизначеною. Через це курс долара коливатиметься то в один, то в інший бік.
Межа євро
Зміцнення євро призведе до сповільнення темпів економічного зростання в Європі. Німеччина, головний економічний локомотив ЄС, змушена жертвувати своїми соціальними програмами, аби зберегти економічний поступ. Тим часом інфляція в ЄС набирає оберти, і за прогнозами, у 2008 році перевищить 3 % — барєр, який домовились утримувати країни єврозони. Рано чи пізно Європейський Центробанк також змушений буде боротися з інфляцією, а це ще більше сповільнить економіку. Єдиний вихід — послабити євро щодо долара, що покращить конкурентні можливості підприємств єврозони. Тобто куплене сьогодні дороге євро в майбутньому майже неминуче стане дешевшим.
Нові лідери
І американська, і європейська економіки опинилися в лещатах між рецесією й інфляцією не випадково. На світовому ринку зявилися нові потужні гравці — Бразилія, Росія, Індія та Китай, які суттєво впливають на ситуацію. За прогнозами Міжнародного валютного фонду, цього року країни БРІК (скорочена назва цієї четвірки) дадуть 55% приросту світового ВВП і краще за інших подолають усі економічні негаразди.
Наприклад, США останні роки має негативне торгове сальдо з Китаєм, яке досягало 300 млрд. дол. на рік. Справа ледь не дійшла до масштабної торговельної війни. Ситуацію залагодили лише тоді, коли Китай погодився зміцнити юань щодо долара і, за прогнозами, зміцнення триватиме й цього року.
Центробанк Росії також планує зміцнювати рубль відносно долара, щоб використати економічний підйом для боротьби з інфляцією. За прогнозами інвестиційного банку Goldman, Sachs Co, швидше за долар дорожчатимуть валюти Малайзії, Сингапуру й Тайваню.
Це означатиме, що їх товари та послуги стануть дорожчими в першу чергу на ринку США, а значить у конкурентній боротьбі за споживача кращі шанси матимуть американські підприємства. Ще один аргумент на користь майбутнього зміцнення долара.
Яка валюта міцніша
Мало хто памятає, що в липні 2001 року євро коштував усього 0,84 долара, а англійський фунт стерлінгів — 1,36 долара. У той час американська валюта була набагато міцнішою, а трійська унція золота (СЛОВНИЧОК) коштувала близько 270 доларів, що було на 30 % дешевше, ніж 2000 року. Навряд чи комусь із пересічних громадян могло спасти на думку вкладати кошти у золото або купувати нову європейську валюту.
Однак саме тоді світовий валютний ринок виконав розворот і почав демонструвати протилежні тенденції. Майже сім років поспіль, з певними короткостроковими коливаннями, курси євро та англійського фунта щодо долара міцнішали.
Річ у тім, що про міцність тієї чи іншої валюти можна говорити лише у певному часовому інтервалі. Наприклад, англійський фунт 1970 року коштував аж 2,6 долара США, однак вже за 6 наступних років подешевшав на долар.
Потім знову 4 роки фунт міцнішав, а наступні 4 роки слабшав. Останні 38 років такі коливання тривають з частотою 4-6 років.
Схожі тренди можна простежити і щодо пари євро-долар (а до запровадження євро, на парі ЕКЮ — долар). Останні чотирнадцять років розділені семирічним зміцненням долара в цій парі, і наступним таким же його послабленням, яке суттєво переривалося лише одного разу в перші пять місяців 2005 року.
Наприкінці 2007 року фінансові аналітики, опитані відомою агенцією Bloomberg News, прогнозували зміцнення американської валюти до 1,23-1,4 долара за євро. Бакс мав посилитись і відносно англійського фунта. Зміна тенденцій виглядала логічно на тлі історичних коливань цих валют, однак натомість усі ми стали свідками швидкого зміцнення євро.
Наші інтереси
Беріть кредити
За останніми прогнозами МВФ, інфляція в Україні може сягнути 20 %. Отже, протягом 2008 року споживчі товари на українському ринку можуть подорожчати у середньому на 15-20 %. Якщо ви планували придбати щось наприкінці року, то за кредитних ставок у 16-20 % річних фактично можете вже сьогодні взяти товар, не відмовляючи собі у задоволені. Єдине застереження: як правило, банки приховують реальну ставку кредиту і 15% в рекламі може виявитися 30%.
Вносити гроші на гривневий депозит матиме сенс лише в тому разі, якщо депозитні ставки будуть вищі за темпи інфляції. Якщо курс гривні до долара залишатиметься у 2008 році стабільним, то навіть у доларовому еквіваленті українські товари дорожчатимуть на ті ж 15-20 %.
Тому така конвертація аж ніяк не захистить заощадження від інфляції. Однак якщо ви плануєте здійснити подорож до США або в країни, валюта яких привязана до долара, то можна накопичувати останні. Тільки краще зберігати їх на депозиті під 8-10 % річних, що надійно захистить від інфляції на споживчому ринку США, яка прогнозується на рівні 4-7 %. Хоча вигідніше тримати гривневий депозит, який дає більші відсотки, але для цього треба вірити у заяви керівників НБУ про стабільність гривні.
Що ж до євро, то до останньої чверті 2008 року ця валюта ще трохи дорожчатиме, але її коливання щодо долара ставатимуть усе частішими. Щойно ситуація в економіці США покращиться, євро відносно долара почне падати.
Тому в цю валюту вкладати можна лише на термін до 6-9 місяців. Депозит у євро може і не захистити від інфляції, якщо зміцнення цієї валюти щодо гривні сповільниться.
Коливання
Долар демократичний і республіканський
Цікава тенденція: за часів республіканських президентів США Рейгана (1981- 1989 рр) та Буша-старшого (1989-1993 рр) долар слабшав щодо головних європейських валют того часу — німецької марки та англійського фунта. Однак у цей же час економіка США демонструвала зростання, пожвавилась і зовнішня торгівля. Потім, за демократа Клінтона, долар почав зміцнюватись, і це уповільнило економічне зростання в США. Джорж Буш-молодший (2001-2008 рр) став президентом під час нової затяжної рецесії в економіці США у 2000-2001 роках, що й позначилось на черговому падінні долара. Якщо дотримуватися цієї ж логіки, то перемога демократів (які, судячи з усього, мають більше шансів на майбутніх виборах) має призвести до чергового здорожчання долара.
Думка експерта
Олександр Жолудь, економіст, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень
Долар падатиме
Дійсно, в долари сьогодні вкладати не доцільно, навіть якщо купувати товари закордоном. Тому що цього року існує можливість ревальвації гривні. Однозначно більш виграшними можуть бути депозити у гривні, які у будь-якому випадку, особливо у разі зміцнення, дадуть більший дохід, ніж депозити у доларах.
Я не погоджуюсь, що вже до кінця цього року долар почне зміцнюватись. Вважаю, що США перебувають у більш глибокій рецесії, яка триватиме близько 2 років. І однозначно у цьому році долар не зміцниться.
Також, на мою думку, не варто перебільшувати чергування у влади в США республіканців та демократів, хоча це і впливає на ситуацію. Там треба дивитись і на інші фактори. Наприклад, згадане зміцнення долара у 2005 році відбувалось на фоні внутрішніх проблем Європейського Союзу. Тоді не була прийнята єдина конституція ЄС і це вплинуло на довіру інвесторів.
Взагалі, коли ми порівнюємо між собою кілька валют, а не дві, та намагаємось подати тенденцію, як зміцнення однієї з них, то треба враховувати, що на це також впливає і послаблення інших валют цього кошика.