Страховий бум відміняється

Цього року експерти очікують збереження темпів страхового зростання. У 2007 р., за попередніми підрахунками Ліги страхових організацій (ЛСОУ), ринок зріс майже на третину — зібрані премії становили 17,6 млрд грн. Частка страхування у ВВП становила 2,5%.
Безумовним лідером за обсягами страхування є добровільне майнове страхування. Його обсяги зросли на 2,5 млрд грн і досягли 13,6 млрд грн. При цьому найбільша частина в майновому страхуванні належить автострахуванню. Премії від продажів полісів КАСКО досягли минулого року близько 3 млрд грн, що становить 12,5% усіх премій у майновому страхуванні. Добровільне особисте страхування також показало зростання. Його обсяги зросли з 723 млн грн до 1 млрд грн, повідомляють Экономические известия.
Майже вдвічі збільшилися обсяги обовязкового страхування — з 954 млн грн до 1,7 млрд грн. Левову частку — близько 1,2 млрд грн — приніс продаж полісів ОСАГВ.
Страхування інвестицій також набуває популярності, однак як і раніше залишається на низькому рівні. Ідеться про страхування інвестицій під час будівництва будинку або страхування ризиків, повязаних з інвестиціями у виробництво. Будинок можуть здати в експлуатацію із запізненням або взагалі не здати. Тому страхові компанії не беруться страхувати цей вид ризиків, — каже Дмитро Овдій, замголови правління ФГ Страхові традиції. Страхування інвестицій у виробництво також не поширене, оскільки багато його ризиків збігається з ризиками майнового страхування (стихійне лихо, пожежа, повінь тощо).
Ще швидше, ніж премії, зросли виплати за страховими випадками. Приріст склав 173% — з 2,6 млрд грн у 2006 р. до 4,5 млрд грн у 2007 р. Лідером виплат залишається добровільне майнове страхування за рахунок автострахування фізичних осіб. Його обсяги збільшилися з 2 млрд грн у 2006 р. до 3,4 млрд грн у 2007 р. Виплати за добровільним особистим страхуванням минулого року зросли вдвічі й досягли 580 млн грн. На думку Ліги страхових організацій, добровільне особисте страхування є малоприбутковим. Обсяги виплат в особистому страхуванні досягають 50%, на відміну від майнового страхування, де виплати становлять усього 15%, — повідомили в прес-службі ЛСОУ.
У сфері обовязкового страхування обсяги виплат також збільшилися. Їх приріст склав 102%, до 357 млн грн. При цьому виплати за полісами ОСАГВ склали 296 млн грн.
Цього року ЛСОУ чекає розвитку страхування будівельних ризиків, особистого страхування й страхування життя. Зростання в сегменті страхування будівельних ризиків буде викликане проведенням чемпіонату Європи з футболу. Річ у тому, що більшість замовлень у будівництві спортивної інфраструктури буде передано іноземним підрядникам. А страхування будівельних ризиків є обовязковою умовою зведення будь-яких споруд на Заході. Вітчизняні ж забудовники рідко вдаються до такого виду страхування.
Іноземні інвестори практично завжди змушують страхувати будівельно- монтажні ризики. Якщо говорити про будівництво обєктів до Євро-2012, то обсяг страхування будівельно-монтажних ризиків буде зростати, але перевага віддаватиметься компаніям, що мають хороші програми перестраховки за кордоном, — стверджує Тарас Чемерис, директор департаменту страхування ФГ Страхові традиції. Хоч не виключено, що перевагу буде віддано муніципальній страховій компанії, яку планується створити для страхування ризиків під час підготовки проведення чемпіонату Європи.
За прогнозами ЛСОУ, інтерес до страхування життя також буде зростати. Щорічний приріст цього сегменту страхування становить 50-60%. У 2007 р. компанії зі страхування життя зібрали більше 650 млн грн страхових премій, що на третину більше, ніж рік тому. Крім того, специфіка страхування життя полягає в тому, що більшість договорів розраховані на термін від 10 років.
У страховій компанії Універсальна прогнозують, що найбільша конкуренція в 2008 р., як і в попередні роки, спостерігатиметься в сегменті транспортного страхування. Це повязано зі збільшенням обсягів кредитування покупки автомобілів і запровадженням з 1 січня 2008 р. контролю за наявністю полісів автоцивілки. У січні 2007 р. наша компанія зібрала з цього виду страхування 3 млн грн, а в січні минулого року — 46 млн грн. В цілому за 2007 р. обсяги за обовязковим страхуванням відповідальності автовласників у нашій компанії зросли в 15 разів, — повідомив Олег Спілка, голова наглядової ради НАСК Оранта.
Але в цілому, за прогнозами страховиків, більшість видів страхування розвиватимуться темпами 2007 р. Отже, страхового буму цього року очікувати не доводиться.